Andropauza – czym jest i jak można sobie z nią radzić?

Andropauza pochodzi od dwóch słów greckich, a mianowicie andros (mężczyzna) i pausis (przerwa). W inny sposób można nazwać taki czas powitaniem męskim. Występuje on w czasie, kiedy mężczyzna przechodzi w etap starości, czyli inaczej mówiąc około pięćdziesiątki. Następuje wówczas szereg fizycznych zmian, które mogą mieć wpływ na sferę seksualną i psychiczną. 

O andropauzie nie mówi się aż tak często, jak na temat menopauzy (dotyka ona kobiety), a przecież przynosi ona także szereg zmian w męskim organizmie. Ciało bowiem chce niejako przygotować się na okres starości, a co za tym idzie dochodzi do obniżenia produkcji istotnych hormonów, takich jak chociażby hormon wzrostu, melatonina czy też testosteron.

Niewątpliwie każda andropauza będzie się różnić, gdyż wpływa na to sporo różnych czynników, jak chociażby środowisko życia, niewłaściwa dieta, aktywność fizyczna, czy też genetyczne predyspozycje. Warto zaznaczyć na początku, iż przekwitanie męskie nie spowoduje całkowitego zatrzymania zdolności rozrodczych. Każdy spośród mężczyzn będzie płodny do końca własnego życia, niemniej jednak w czasie starości, taka zdolność może ulec ograniczeniu/obniżeniu.

Jak możemy rozpoznać andropauzę?

Najbardziej widoczny objaw andropauzy to zmiany fizyczne w organizmie. Mężczyźni w tym czasie mogą mieć tendencję do przybierania nadprogramowych kilogramów, jak i tracić masę kostną i mięśniową. Przyczynę takiego stanu rzeczy stanowi wolniejszy metabolizm, jak i wzrost tak zwanej insulinooporności, czyli stanem przedcukrzycowym. Kolejny symptom to wzrost w zakresie tętniczego ciśnienia, a co za tym idzie również większe prawdopodobieństwo pojawienia się zawału serca. Ponadto skóra może być cieńsza, zaś włosy zaczną wypadać, powodując tym samym łysienie.

Mężczyzna może także odczuwać osłabienie całego organizmu, ogólne przemęczenie, dolegliwości bólowe, zmniejszony apetyt czy też zaburzenia snu. Poza tym (tak jak w wypadku menopauzy kobiecej), może dochodzić do nadmiernej potliwości, palpitacji serca i okresowych uderzeń gorąca. Najpopularniejsza dolegliwość to przerost prostaty, jak i kłopoty z oddawaniem moczu.

Symptomy psychiczne

Jednym z najważniejszych symptomów będzie niepokój, lęk, obniżenie nastroju, czy też rozdrażnienie. Mogą także pojawiać się problemy z koncentracją, jak i pamięcią krótkotrwałą.

Symptomy seksualne

Są to jedne spośród najbardziej dokuczliwych symptomów, ponieważ seksualna sfera jest dla wszystkich mężczyzn istotna częścią życia. Niestety jednak przerost prostaty poza dolegliwościami mającymi związek z nietrzymaniem moczu, może przyczyniać się również do wystąpienia kłopotów z erekcją i niskim libido.

Jak możemy sobie poradzić z andropauzą?

Proces leczenia andropauzy może przebiegać w bardzo podobny sposób, co leczenia kobiecej menopauzy poprzez zażywanie hormonów – w wymienionym wypadku testosteronu. Niewątpliwie tego typu terapia musi być przeprowadzona pod odpowiednią kontrolą lekarską z uwagi na możliwość występowania efektów ubocznych. Z domowych sposobów, warto pomyśleć o zbilansowanej diecie i codziennej aktywności fizycznej, która będzie pobudzała nasz organizm do działania. Przykład stanowić może w tym przypadku przyjmowanie oleju z pestek dyni, który znakomicie łagodzi kwestię przerostu prostaty. Nie możemy w tym przypadku zapominać o ogólnodostępnych lekach na poprawę potencji. Mają one za zadanie wspomóc organizm poprzez zwiększenie seksualnej satysfakcji. Dzięki temu samoocena zdecydowanie się podnosi.