Jak otyłość wpływa na seks?

Osoby otyłe pozostają aktywne seksualne, tak jak osoby o prawidłowej masie ciała. Jednakże choroby towarzyszące nadmiernej wadze, często są powodem pojawienia się zaburzeń seksualnych. Działają one niekorzystnie na psychikę osoby borykającej się z nadwagą, a ponadto przez nie, może ona stracić nawet zainteresowanie seksem.

Nadciśnienie tętnicze a libido

Otyłość jest głównym czynnikiem, powodującym rozwój nadciśnienia tętniczego. Według badań nawet 80 procent osób chorych zmaga się z nadbagażowymi kilogramami. Niestety im większa otyłość, tym przekłada się ona również na wyższe ciśnienie tętnicze. Natomiast im wyższe ciśnienie tętnicze, tym zauważyć można wyższą skłonność do przyrostu masy ciała.

Najważniejszym czynnikiem związanym z pojawieniem się zaburzeń sprawności seksualnej jest obniżenie wydzielanie neuroprzekaźnika, czyli tlenku azotu. To właśnie ta substancja odpowiedzialna jest za rozkurcz naczyń, a jej zbyt mała ilość przekłada się na zaburzenia w krążeniu, obejmujące również narządy płciowe. Dochodzi wtedy do obniżenia poziomu libido, pojawia się przedwczesny albo opóźniony wytrysk, ponadto mężczyźni mają problem z uzyskaniem bądź utrzymaniem wzwodu. Co ważne, leki stosowane w procesie leczenia nadciśnienia tętniczego mogą jeszcze bardziej potęgować problemy z potencją.

Jak otyłość u mężczyzn wpływa na ich życie seksualne?

Otyłość ma duży wpływ na kłopoty z erekcją. Przede wszystkim zaburzenia wzwodu są wynikiem pewnych chorób związanych z układem krążenia, które często towarzyszą osobom z nadmierną wagą. Cukrzyca powoduje często wtrysk wsteczny, a także powoduje zaburzenia erekcji. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zależy głównie od czasu trwania cukrzycy, obecności innych przewlekłych powikłań czy niedostatecznej kontroli wartości glikemii. Na potencję oddziałują negatywnie także wszelkie stany zapalne napletka, cewki moczowej czy żołędzi o podłożu grzybiczym.

Otyłość u kobiet a seks

U pań otyłych na życie seksualne oddziałuje przede wszystkim cukrzyca. Kobiety z tą chorobą borykają się z zaburzeniami lubrykacji czy niskim poziomem libido. Zaburzenia naturalnego nawilżania pochwy powodują znaczny dyskomfort w trakcie stosunku, występują dolegliwości bólowe, ponadto dochodzi czasem do otarć pochwy. Pomóc w tym problemie mogą lubrykanty. Oprócz tego bolesność może wynikać ze stanów zapalnych dróg rodnych czy zaburzeń funkcji pęcherza moczowego.

Seks osób otyłych a psychika

Często zaburzenia seksualne u osób z nadwagą mają podłoże psychologiczne. Osoba z nadwagą często czuje się mało atrakcyjna, nie akceptuje swojego ciała, niekiedy miewa stany depresyjne. Wszystkie te czynniki powoduje znaczne obniżenie libido. Ponadto osoba otyła boi się oceny ze strony partnera, wstydzi się swojego wyglądu, niestety brak pewności siebie odbija się na sferze seksualnej. Występuje pewnego rodzaju blokada przed seksem i zbliżeniem z partnerem. Wtedy pomóc może rozmowa z drugą połówką albo specjalistyczna porada psychologa, albo seksuologa.

Czy zrzucenie wagi zwiększy libido i wpłynie na erekcję?

Pozbycie się nadbagażowych kilogramów wpłynie doskonale na sferę seksualną. Zastosowanie środków obniżających łaknienie, psychoterapię, zwiększenie aktywności fizycznej i co ważne odpowiednio dobrana diera, pomoże w skutecznej redukcji wagi i odzyskaniu radości z seksu. Ważne jest również wyregulowanie cukrzycy, a także dobór odpowiednich leków na tę przypadłość, które nie będą oddziaływać źle na potencję. Zrzucenie wago pozwoli na poprawę jakości życia seksualnego.