Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych- jakie mogą być tego przyczyny i jak temu zapobiegać?

Higiena okolic intymnych, ma szczególnie duże znaczeniem, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Nie mniej jednak, to kobiety częściej narażone są, pomimo zachowania odpowiednich standardów higienicznych, na nieprzyjemny zapach z okolic pochwy. Jest on niezwykle kłopotliwy i krepujący, zwłaszcza podczas intymnych kontaktów. Zwykle wydzielanie się przykrego zapachu z miejsc intymnych, przywodzi na myśl brak odpowiedniej higieny i zaniedbanie. Niestety jednak, główną przyczyna mogą być toczące się choroby w okolicach intymnych, a ich zdiagnozowanie i wyleczenie pozwoli na usunięcie przykrego problemu. Jakie są więc przyczyny nieprzyjemnego zapachu z okolic intymnych i jak temu zapobiegać?

Rodzaje zapachów okolic intymnych i choroby na jakie mogą wskazywać

Przykry zapach z okolic intymnych, może być sygnałem, że w naszym organizmie dochodzi do pewnych anomalii. Zapachy można rozróżnić i na ich podstawie postawić wstępną diagnozę. Tak więc, zapachy możemy podzielić na:

  • rybia woń z okolic intymnych– to najczęściej pierwsza oznaka bakteryjnego zakażenia, które fachowo jest określane mianem bakteryjnej waginozy. Wówczas dochodzi do zaburzenia równowagi, pomiędzy pałeczkami kwasu mlekowego, a bakteriami wywołującymi przykrą dolegliwość. Oprócz nieprzyjemnej woni, towarzyszą tej chorobie szaro-białe upławy, o wodnistej konsystencji. Symptomy te nasilają się w okresie miesiączki. Dodatkowo może pojawić się swędzenie i pieczenie w okolicach warg sromowych i wejścia do pochwy.

  • zapach kwaśny z okolic intymnych– to pierwszy sygnał, że mogło dojść do niebezpiecznego zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Panie mogą wówczas zauważyć także zielone lub żółte upławy z pochwy, często mają one także pienistą konsystencję.

  • drożdżowa woń z okolic intymnych– zwykle jest oznaką tego, że w okolicach intymnych rozwija się podstępna infekcja grzybicza. Zwykle wywołują ją drożdżaki, a atakują one organizm osłabiony np. antybiotykoterapią. Antybiotyki, powodują zaburzenie w strukturze flory bakteryjnej jelit, ale także i pochwy. Panie mogą zauważyć oprócz przykrego zapachu, także upławy, które przybierają śnieżnobiały kolor, a także mają grudkowatą konsystencję. Infekcji grzybiczej zwykle towarzyszy także pieczenie i świąd, jak i również obrzęk okolic intymnych.

Jak przebiega leczenie infekcji intymnych?

Jeśli nieprzyjemny zapach wywołany jest infekcją, niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa. Wówczas zbierze on od pacjentki wywiad, a także może zlecić badania mikrobiologiczne. Wówczas możliwe jest poprawne zdiagnozowanie infekcji. Kolejnym etapem jest odpowiednie dobranie leków, które pacjentka powinna regularnie zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Często także podaje się probiotyki ginekologiczne, które mają chronić i przywrócić naturalne pH pochwy, a także wspomóc w odbudowie jej flory bakteryjnej.

Jak zapobiegać przykremu zapachowi okolic intymnych?

Przykry zapach z pochwy, może mieć podłoże infekcyjne, ale równie dobrze może świadczyć o nieodpowiedniej higienie. Higiena osobista, powinna być więc podstawą, która nie tylko zapobiegnie rozwojowi infekcji, ale także wyeliminuje przykry zapach okolic intymnych. W pierwszej kolejności, panie powinny wyposażyć się w odpowiednie produkty, do mycia okolic intymnych, o odpowiednim pH około 4. Najlepiej, bez żadnych sztucznych substancji zapachowych. Niezbędne jest także zachowanie odpowiedniej higieny podczas miesiączkowania. Wówczas należy częściej przemywać okolice intymne, a także zadbać o odpowiednio częstą wymianę środków higienicznych czyli podpasek i tamponów.