Typy impotencji

Impotencja to zaburzenie seksualne, które zwykle przejawia się częściowym albo całkowitym brakiem erekcji w chwili podniecenia. Dzisiaj znacznie częściej używamy stwierdzenia – zaburzenia erekcji. Może ono dotyczyć także braku ejakulacji, mimo podniecenia seksualnego. Przyczyny impotencji należy szukać nie tylko w sferze fizycznej, ale również i psychicznej. 

Jakie wyróżniamy typy impotencji?

Pierwszym spośród omawianych typów, będzie psychogenna impotencja. Męska seksualność zależna jest od psychologicznych czynników, jego myśli i nastawienia. Zwykle mamy do czynienia ze strachem przed odbywaniem stosunków seksualnych, a wiąże się to bezpośrednio z lękiem przed ciążą czy też niespełnieniem wszystkich pragnień partnerki. Stopień takiego zaburzenia może być naprawdę różny. Może być ono przejściowe, albo powiązane z zaburzeniami osobowości.

Jakie są przyczyny psychogennej impotencji?

Na psychogenną impotencję wpływ ma wiele zewnętrznych czynników, które obniżają poczucie własnej wartości i pewność siebie u mężczyzny. Możemy do nich zaliczyć bez wątpienia istnienie przewlekłego stresu mającego związek z pracą albo rodziną, czy też często występujące konflikty z partnerką. Na zaburzenia erekcji wpływ ma również stres powiązany z pracą, lęk przed jej utraceniem albo jej nadmiar.

Psychogennym czynnikiem są także doświadczenia negatywne mające związek z seksualnością, jak chociażby zmuszanie do odbywania stosunków, wykorzystywanie seksualne czy też molestowanie. Tego typu doświadczenia są mocno zakorzenione w męskiej psychice, zatem w takim wypadku trzeba wybrać się na wizytę do psychoterapeuty albo psychiatry. Psychogenna impotencja może również dotyczyć wspomnień mających związek z odbyciem pierwszego w życiu płciowego stosunku, który był nieudany.

Dzisiaj nierzadko seksuolodzy spotykają się, wśród mężczyzn z problemem uzależnienia od treści pornograficznych. Panowie, którzy są uzależnieni od oglądania tego typu filmów, potrafią doprowadzać do erekcji wyłącznie za sprawą obrazu widzianego na ekranie. W konsekwencji czego dochodzi do zminimalizowania wrażliwości na odczuwane bodźce, których dostarczać będzie partnerka. Filmy te panowie łączą z masturbowaniem się, co doprowadza do braku odczuwania satysfakcji z odbywanych stosunków seksualnych. Na psychogenną impotencję wpływ ma także wychowanie ortodoksyjne, albo przeświadczenie, iż aktywność seksualna to po prostu grzech.

Impotencja somatogenna – czym jest?

Do impotencji somatogennej dochodzi wówczas, kiedy mężczyźni nie mogą osiągać erekcji z uwagi na swój wiek albo w chwili, kiedy cierpią na schorzenie przewlekłe. Inaczej nazywana jest ona także organiczną albo fizyczną impotencją. Zaburzenia erekcji pojawiają się zwykle na skutek uzależnień, wieku, schorzeń układu krążenia czy też występowania cukrzycy. Zaburzenia erekcji o charakterze somatogennym występować mogą wtedy, kiedy dysfunkcja będzie mieć trwały charakter, czyli stosunki seksualne nie będą podejmowane przez dłuższy czas pomimo zaistnienia mocnego uczucia pomiędzy parą.

W trzydziestu procentach wypadków wiek stanowi czynnik, który przeszkadza w odbywaniu pełnych stosunków seksualnych. Taka sytuacja dotyczy panów po pięćdziesiątce, ale także chorujących na tętniaki czy też miażdżycę. Część spośród pacjentów, bowiem około 18 procent, posiada zaburzenia erekcji z uwagi na choroby mające podłoże neurologiczne. Może to być rdzeniowy zanik mięśni czy stwardnienie rozsiane. Tego typu schorzenia, jak chociażby polineuropatia, depresja albo nadciśnienie tętnicze, mają także wpływ na pojawienie się erekcji czy ejakulacji.