Uczulenie na prezerwatywy

Wiele par, decydujących się na rozpoczęcie współżycia, a nawet pary, które mają już ze sobą większy staż, obawiają się stale niechcianej ciąży. Wobec tego starannie dobierają i rozpatrują możliwości stosowania antykoncepcji. Niestety w wielu przypadkach panie nie decydują się na rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, ze względu na obawy przed przybraniem na wadze, a także z obawy o możliwe wahania nastroju.

Nie przekonują ich także wkładki czy spirale, więc pozostała antykoncepcja, która może być stosowana przez mężczyzn, czyli popularne prezerwatywy. Jednak, co rzadko się zdarza, oboje lub jedno z partnerów, może być uczulone na lateks, czyli jeden ze składników, wykorzystywanych do produkcji prezerwatyw. Dlaczego prezerwatywa może uczulać, a także jak temu zapobiec i rozpoznać?

Dlaczego prezerwatywa uczula?

Alergia, to nic innego jak nadmierna reakcja systemu immunologicznego, na kontakt z danym alergenem. Okazuje się, że prezerwatywa może uczulać, ze względu na półprodukt w niej zawarty, którym jest lateks. W przypadku używania prezerwatyw, zarówno w przypadku mężczyzny jak i kobiety, występuje silna ekspozycja skóry, na alergeny wytwarzane właśnie przez lateks. Zwykle tego typu uczulenia dotyka około 1% całej populacji, nie jest więc to schorzenie popularne i często występujące. Często do alergii na lateks, dochodzi poprzez skrzyżowanie się tego alergenu z innymi występującymi w przyrodzie. Alergia tak zwana krzyżowa, może wystąpić jeśli nie tolerujemy antygenów zawartych w niektórych owocach jak np. kiwi czy bananach. Jeśli więc partner czy partnerka, nie tolerują antygenów zawartych np. w pomidorach, mogą oni się także spodziewać, że prezerwatywa, będzie kolejnym źródłem uczulenia. Nadwrażliwości na lateks, często będzie towarzyszyć także alergia na pyłki traw i drzew.

Jakie objawy daje uczulenie na lateks?

Objawy uczulenia na lateks, są bardzo podobne do innych rodzajów alergii, która pojawia się miejscowo, głównie w momencie kontaktu skóry z alergenem. W przypadku uczulenia na prezerwatywy, reakcja alergiczna obejmie zwykle okolice narządów płciowych, partnera lub partnerki, nieznacznie, może się także przenieść na całe ciało. Nie mniej jednak do najczęstszych objawów uczulenia na lateks zaliczamy:

  • pokrzywka
  • swędząca wysypka
  • ogólne swędzenie i podrażnienie skóry
  • rumień
  • uczucie pieczenia

Objawy tego typu alergii, mogą być zauważalne u partnerów natychmiast po kontakcie z prezerwatywą. U kobiet zwykle natychmiast pojawia się niezwykle uciążliwe swędzenie warg sromowych. U panów zaś, pojawia się charakterystyczna, czerwona wysypka na penisie.

Co robić, jeśli to właśnie prezerwatywy są dla pary jedyną możliwością antykoncepcji?

Cóż, można powiedzieć, że najlepszym sposobem na wyeliminowanie alergii, jest unikanie kontaktu z alergenem. Jednak dla wielu par, to właśnie prezerwatywy są jedyną możliwością antykoncepcji. Wówczas, zaleca się rezygnacje z tradycyjnych, lateksowych wyrobów, a zaopatrzenie się w prezerwatywy wykonane z silikonu lub poliuretanu- czyli z substancji przyjaznych alergikom, będą one także nieco droższe od tradycyjnych kondomów. Jeśli jednak podczas stosunku z prezerwatywą, doszło do reakcji alergicznej na lateks, natychmiast należy ściągnąć prezerwatywę, a także dokładnie umyć okolice intymne. Zwykle objawy przechodzą samoistnie, po wyeliminowaniu alergenu. Oczywiście, można także udać się na odczulanie, jednak może być to proces niezwykle czasochłonny, a jego efekty nie będą zauważalne z dnia na dzień.